Historie fotbalového klubu
[ kliknětě pro zobrazení všech týmových fotografií ]
Bohatá historie sázavského fotbalu započala v roce 1925. Připomeňme si jména zakládajících funkcionářů oddílu - například pánové Nepraš, Procházka, Veselka, Gaizr, Vycpálek, Hromas a další. Z hráčů u vzniku sázavského klubu byli např. František Krejcárek, Stanislav Kubálek, Karel Veselka, Bohuslav Vaniš.
Po nich následovala generace hráčů Jech, Kraus, Zdeněk Krejcárek, Režný, František Konvalinka. Důležitým momentem byl příchod učitele Tučka, který se věnoval mládežnické kopané, ze které se vytvářela základna pro družstva dospělých, což byla éra pánů Svobody, Čiháka, Jaroslava Miky a dalších a později éra bratří Švehlů, Růžičky, Krajce, Černovského, Rikla, Čermáka, Bubeníka.
Staré fotbalové hřiště bylo u řeky pod starým mostem. Dnešní hřiště se začalo budovat 25.7.1944 a za pět dní se na něm hrálo! Pracovalo se tehdy ve dne v noci pět dní a největší zásluhu měl předseda klubu Jaroslav Procházka, který byl výborný organizátor a dal k dispozici veškeré prostředky na vybudování hřiště - koně, oradlo, brány, válec a další. V 5 hodin ráno závěrečného dne pod vedením „nezmara“ pana Hrubého se začaly stavět brány, ukazatel a pokladny. V 10 hodin dopoledne bylo hřiště připraveno k zápasu.
Předseda Jaroslav Procházka šel vždy příkladem, první se chopil práce a byl výborný organizátor. Fotbalový klub vedlo po všech stránkách, jak vnitřních, tak finančních. Na vybudování hřiště pracovalo 80 lidí.
První zápas na novém fotbalovém hřišti 30.7.1944 zahajoval dorost v pohárovém zápase s Viktorií Žižkov prohrou 1:6 (0:3). Památná sestava: Josef Trmal, Pešek, Jan Fiala, Malešák, Žoka, E. Švehla, Bulík, Čihák, Svoboda, Mika a Martínek, který dal čestnou branku.
Téhož dne odpoledne hraje sázavské „A“ mužstvo proti Stráži bezpečnosti Praha a vítězí 7:2 (2:1) v sestavě: Zámyslický, Vaniš, Hamata, Jan Jaroš, Jech, Kondrát, Krejcárek, Špejzl, Tuček, A.Jaroš, R.Fiala. Branky: A.Jaroš (2), Krejcárek (2), Tuček (2), Vaniš.
Sázava měla i několik hráčů, kteří přestoupili do ligových družstev. V roce 1944 měla zájem Slávie Praha o středního záložníka Jecha. Po válce v roce 1945 odešel nejlepší střelec Alois Jaroš do ligových Teplic a v roce 1951 se stal králem ligových kanonýrů!
Jan Beran hrál ligu za České Budějovice, Petr Čermák ligu za Slávii Praha, RH Cheb, České Budějovice a reprezentoval ČSSR do 21 let.
Začátkem 60. let byla tato fotbalová generace doplňována dalšími dorostenci – např. Kinský, Beran, Pecháček, David Sojka a později Holub, Kratochvíl, Režný, Rus, Mika a další. V těchto letech se také začalo s posilováním mužstva mimo sázavskými hráči. Do mužstva tak přišel Černý, Jelínek, Kýbl, Kosina. Hlavní výbor měl kvalitní funkcionářský kádr, jmenovitě předseda Macek, dále pak pánové Polesný, Janovský, Trmal.
S výstavbou skláren Kavalier v 70. letech se rozšířila i bytová výstavba a možnost přidělení bytu přivedla do Sázavy v podstatě novou fotbalovou generaci – Svatuška, Javůrek, Skoumal, Fišmistr, Dongres, Muller. V té době již pracuje nový funkcionářský kádr ve složení Bareš, Schneidr, Šafra, Kroutil, Vavřík a další. Je třeba si také připomenout jména trenérů, kteří v Sázavě vedli jednotlivá mužstva, například pánové Šíma, Bouška, Fanta, bratři Švehlové, Čermák, Bubeník a další. Neměli bychom zapomenout na hráče z té doby, kteří nás opustili v mladém věku – Melcer, Krajc, Trojan, Skoumal.